Zdrowie

Urolog – kim jest i jak wygląda wizyta?

Urolog to lekarz specjalizujący się w chorobach układu moczowo-płciowego. Urologia jest dziedziną medycyny skupiającą się przede wszystkim na fizjologii i wadach układu moczowego u kobiet i mężczyzn, a także układu płciowego u mężczyzn. Jak wygląda wizyta u urologa i jak należy się do niej przygotować?

Jakie choroby leczy urolog?

Urolog potocznie kojarzony jest przede wszystkim z leczeniem dolegliwości typowo męskich, nie jest to jednak zgodne z prawdą. Do najczęstszych problemów urologicznych, na które uskarżają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni należą problemy z oddawaniem i nietrzymaniem moczu, stany zapalne dróg moczowych, nowotwory nerek i pęcherza moczowego, a także torbiele nerek. U mężczyzn mogą również wystąpić nowotwory jąder i prostaty, przerost stercza, choroby zewnętrznych narządów płciowych, takie jak stulejka, wodniak jądra, wnętrostwo, załupek oraz zaburzenia erekcji i płodności.

Kiedy należy udać się do urologa?

Załącznik: fotolia_178762851

Dolegliwości występujące w obrębie układu moczowo-płciowego dla wielu osób są kwestią bardzo wstydliwą, co sprawia, że unikają wizyty u urologa lub wybierają się tam dopiero wtedy, gdy objawy choroby są bardzo nasilone i uciążliwe. Do lekarza tej specjalizacji powinniśmy konieczne udać się, gdy występują u nas następujące objawy: krew, ropa lub białko w moczu, zmiany w barwie moczu, ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, ciągłe parcie na pęcherz oraz problemy z nietrzymaniem moczu. Mężczyźni powinni wybrać się do urologa również wtedy, gdy odczuwają pieczenie lub ból narządów płciowych, zauważą niepokojące zmiany w ich obrębie, a także w przypadku problemów z erekcją.

Jak wygląda wizyta u urologa?

Wizyta u urologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, w trakcie którego należy dokładnie opisać dolegliwości, z którymi zgłaszamy się do lekarza, poinformować go o wcześniej przebytych chorobach układu moczowo-płciowego, a także przyjmowanych lekach. Przed pierwszą wizytą u urologa warto wykonać USG jamy brzusznej, a także badanie krwi i moczu. Po zakończeniu wywiadu lekarz przystępuje do badania podbrzusza, pleców i narządów płciowych. Konieczne może okazać się również badanie per rectum, przeprowadzane palcem przez odbytnicę, które pozwala na sprawdzenie stanu prostaty. W niektórych przypadkach urolog przeprowadza uroflowmetrię – sprawdzającą przepływ moczu przez cewkę moczową oraz USG układu moczowego. Przed wizytą u urologa należy szczególnie zadbać o higienę ciała, co zwiększy komfort zarówno pacjenta, jak i lekarza.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.emc-sa.pl/uslugi/urologia

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.