Uroda

Wybieram zdrowe kosmetyki. Cz. VI bez PEG

Dlaczego kosmetyki osłabiają naszą skórę zamiast ją wzmacniać. Kosmetyki mogą być trujące i niebezpieczne dla zdrowia.

Wybierz zdrowe kosmetyki bez PEGCzas odkryć kolejną kartę szkodliwych substancji zawartych w kosmetykach. Były już SLS, oleje mineralne, parabeny, aluminium i EDTA, dziś czas na szkodliwe emulgatory- PEG.

Emulgatory to składniki kosmetyków, które umożliwiają połączenie substancji wodnistych z oleistymi. Dzięki nim, dwa nie łączące się w naturalny sposób płyny, takie jak woda i olej przeradzają się w jednolitą masę, o przyjemnej konsystencji. Są to zatem  niezbędne składniki stosowane w procesie produkcji kosmetyków.

Istotna jest jednak informacja, JAKICH emulgatorów używa się w przemyśle kosmetycznym i jak one wpływają na organizm człowieka.

 

Z uwagi na oddziaływanie na nasze ciało, emulgatory podzielić można na sztuczne i naturalne.

Szkodliwe dla zdrowia, ale niestety znacznie częściej spotykane na etykietach kosmetyków są emulgatory sztuczne. Na ich szkodliwy wpływ w szczególności narażona jest skóra. Sztuczne emulgatory eliminują z niej  naturalne lipidy, osłabiając ją. Skóra pozbawiona ochrony, staje się wówczas bardziej podatna na szkodliwe substancje  docierające z zewnątrz.

Najczęściej występującym emulgatorem sztucznym jest polietylenoglikol, czyli PEG.

PEG jest szkodliwe dla twarzy

Na opakowaniach kosmetyków PEG znajdziemy pod takimi nazwami:

– Macrogolum,

– Glycolum polyoxyaethylenicum,

– Carbowax,

– Polyaethylenglycolum,

– glikol polietylenowy

Warto wystrzegać się również substancji podobnych do PEG pod względem zastosowania i oddziaływania na skórę i organizm, takich jak: PPG, Polypropylenglycol, polipropylen glikol oraz innych syntetycznych emulgatorów, jak Tweedy lub Spany.

Jaki negatywny wpływ ma PEG na skórę?

Osłabienie skóry przez PEG sprawia, że naskórek ulega odwodnieniu i pęka. Poza tym, staje się bardziej przepuszczalny dla zanieczyszczeń obecnych w środowisku i innych szkodliwych substancji zawartych w kosmetykach. Skóra, pozbawiona naturalnej ochrony, zaczyna być bardziej podatna na uszkodzenia i świąd. Warto również dodać, że pod wpływem PEG zatykają się pory skóry, co może prowadzić do stanów zapalnych najcieńszych partii skóry, np. pach.

kosmetyki bez PEG

Emulgatory naturalne stosowane w kosmetykach

Z uwagi na szkodliwy wpływ PEG na ciało człowieka, jednostki certyfikujące kosmetyki ekologiczne, wprowadziły całkowity zakaz stosowania tego emulgatora.

Zamiast PEG, w kosmetykach naturalnych znajdziemy więc emulgatory pozyskiwane z soi, wełny owczej, rzepaku, nasion bawełny, orzeszków arachidowych, itp. Zaliczyć można do nich: Lanolin Alcohol (alkohol lanolinowy), Cetearyl Alkohol (cetearylowy alkohol), Cetearylowy Siarczan Sodu, Alkohol Mirystylowy, Glyceryl Stearate Citrate, Lanolin, lanolina, Cera Alba, wosk pszczeli, Lecithine (lecytyna), Xanthan Gum (guma ksantanowa), Tragacantha Gum (tragakanta), Gumi arrabicum (guma arabska) lub Guar Gum (czyli guma guar).

Wybieraj i kupuj kosmetyki nie zawierające związków PEG

Aby uniknąć konsekwencji związanych z PEG, warto wybierać kosmetyki certyfikowane. Producentem, który nie stosuje sztucznych emulgatorów jest m.in. marka Sante, której produkty znajdziesz w sklepach na naszym serwisie.

 

K. Nowotarska

Źródła:

M.C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, Warszawa 2007

www.luskiewnik.strefa.pl/acne/toksyny.htm

 

www.yaacool-eko.pl

www.bogutynmlyn.pl

Kup naszą Kartę Zdrowej Wiedzy z listą szkodliwych składników w kosmetykach. Trzymaj ją zawsze przy sobie, np. w portfelu, z którym sie na codzień nie rozstajesz. A podczas zakupów kosmetyków, zweryfikuj skład kosmetyków z zawartością naszej karty i wybieraj tylko bezpieczne kosmetyki.

Wybieram zdrowe kosmetyki. Cz III 2- bez parabenów

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.