Problemy ze zdrowiem mogą pojawić się nagle i bez ostrzeżenia. Właściwie wyposażona domowa apteczka jest nie tylko remedium na drobne urazy i przemijające szybko dolegliwości, ale powinna też umożliwiać systematyczną kontrolę kluczowych parametrów organizmu. Z czego powinna składać się domowa apteczka i w jaki sprzęt warto ją zaopatrzyć? Wskazówki poniżej.
Termometr – podstawowy element domowej apteczki
Apteczka bez termometru nie ma prawa bytu – podobnie jak bez leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, preparatów hamujących dolegliwości żołądkowe, bandaży czy plastrów. Trudno wyobrazić sobie dom, w którym tego sprzętu brakuje, a jeśli tak jest, należy to koniecznie zmienić. Pomiar temperatury ciała to podstawowa czynność diagnostyczna, która pozwala śledzić zmiany chorobowe w organizmie. Długo utrzymująca się gorączka stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, dlatego nie wolno nigdy lekceważyć tego objawu.
Ograniczenia prawne i postęp technologiczny sprawiły, że wybór odpowiedniego termometru nie jest dziś oczywisty. Niegdyś za najlepsze uchodziły rtęciowe (dziś zakazane), aczkolwiek znakomite parametry pomiaru wykazują nowoczesne urządzenia elektroniczne. Znacząco skrócony został czas pomiaru, który może trwać od 10 do 60 sekund. Stale rośnie zainteresowanie termometrami bezdotykowymi – ich użytkowanie nie wymaga wkładania do ust czy też pod pachę, zatem są również bardziej higieniczne. Warto zwrócić uwagę na produkty firmy Microlife i jej termometry na podczerwień.
Ciśnieniomierz do domowej apteczki
Apteczka samochodowa jest dość niewielkich gabarytów, jednakże w przypadku domowej takie ograniczenie nie zachodzi. Oznacza to, iż nie należy przykładać wagi do ilości i wielkości sprzętów, a do ich jakości i funkcjonalności. Gwałtowne skoki ciśnienia mogą być sygnałem alarmowym, dlatego posiadanie w domu ciśnieniomierz jest koniecznością. Długoterminowa kontrola pracy układu krążenia pozwala śledzić tendencje, a co za tym idzie – stan zdrowia. Zaniedbania w tym zakresie bywają brzemienne w skutki, gdyż np. nieleczone nadciśnienie prowadzi do schorzeń i dolegliwości bezpośrednio zagrażających życiu (m.in. wylew krwi do mózgu, atak serca).
Najpopularniejszymi ciśnieniomierzami do użytku domowego są dziś te elektroniczne. Występują w kilku wersjach, np.:
- nadgarstkowe automatyczne,
- naramienne automatyczne,
- naramienne półautomatyczne.
Nowoczesne urządzenia cechują się bardzo wysoką dokładnością pomiaru, a zatem każdy aparat spełni swoją rolę co najmniej dobrze. Osoby zdrowe, dokonujące nieregularnych pomiarów mogą sobie pozwolić na kontrolę za pomocą modeli nadgarstkowych. Chorym oraz osobom starszym rekomenduje się zakup sprzętu naramiennego, który cechuje jeszcze większa precyzja. Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Przede wszystkim na:
- odpowiedni rozmiar mankietu
- łatwość obsługi
- czytelność wyświetlacza
- certyfikowaną dokładność pomiaru
- funkcje dodatkowe (ocena pomiaru, wykrywanie arytmii serca, korektę wadliwego pomiaru lub ułożenia mankietu).
W ofercie Microlife znajdują się zarówno proste w obsłudze modele nadgarstkowe do użytku domowego, jak też bardziej profesjonalne, np. naramienne ciśnieniomierze manualne, które znakomicie sprawdzą się również w gabinetach lekarskich.
Zostaw komentarz