Odżywianie i dieta, Zdrowie

Jak leczyć kompulsywne jedzenie?

Rozmaite zaburzenia odżywiania są coraz częstszym zjawiskiem, które obserwuje się w różnych grupach społecznych. Najczęściej zauważyć je można u młodych dziewcząt albo dorosłych kobiet, które odczuwają ogromną presję ze strony mediów promujących nienaganną sylwetkę. Jednym z nich jest objadanie się, które wynika z wewnętrznego i niedającego się opanować wewnętrznego przymusu. Jak leczyć kompulsywne jedzenie?

Czym jest kompulsywne objadanie się i co je wywołuje?

Kompulsywne objadanie się to rodzaj zaburzenia odżywiania, które polega na utracie kontroli nad ilością przyswajanego pokarmu. Jest to związane z problemami na tle emocjonalnym. Charakterystycznym objawem tego zjawiska jest ciągła chęć jedzenia bez odczuwania głodu. Zaburzenie występuje jako indywidualna jednostka, ale też może być elementem innych schorzeń, np. fobii społecznej lub choroby afektywnej dwubiegunowej. Zjawisko to po raz pierwszy zostało opisane w 1959 roku przez wybitnego psychiatrę Alberta Stunkarda i nazwane zespołem nocnego odżywiania. Potem nastąpiło rozszerzenie pojęcia o ogólne problemy z objadaniem się występujące niekoniecznie w nocy. Miało to miejsce w 1994 roku.

Czynników wywołujących natrętne jedzenie jest bardzo wiele. Wśród nich można wyróżnić trzy główne grupy: przyczyny biologiczne (np. hormony), czynniki psychologiczne (np. depresja) oraz czynniki kulturowo – społeczne (np. trauma doznana w przeszłości). Dlatego leczenie kompulsywnego jedzenia nie przebiega nigdy tak samo i dopasowywane jest indywidualnie do chorego.

Kompulsywne jedzenie – leczenie

Leczenie kompulsywnego jedzenia zawsze powinno podejmować się pod okiem specjalisty. Z uwagi na to, że wiąże się ono często ściśle z emocjami i ma bardzo różnorodne podłoże, leczenie jest skomplikowane i długotrwałe, wymaga współpracy wielu specjalistów, a także zaangażowania osoby chorej oraz jej bliskich. Leczenie takiego objadania się przyniesie tylko wtedy pozytywne efekty, kiedy równocześnie współpracować będzie psychiatra, psychoterapeuta, internista, dietetyk kliniczny oraz psycholog żywienia. Jeżeli podejrzewasz u siebie problem z kompulsywnym podjadaniem, to zgłoś się do przychodni Gedeon Medica. Na pewno otrzymasz tam odpowiednią i fachową pomoc.

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.