Odżywianie i dieta

Jedz jak ludzie pierwotni, by nie przytyć jak współcześni

Zajrzyj do jaskini i sprawdź, co jedli ludzie pierwotni.

Wszystkie odkrycia naukowe, postęp technologii i techniki służą idei odchodzenia od tego, co pierwotne, na rzecz nowoczesnych metod, udoskonalonych produktów i innych aspektów współczesnej cywilizacji gwarantujących, jakby się mogło wydawać, lepsze jutro.

Tymczasem, współcześni lekarze i naukowcy coraz częściej skłaniają się ku tezie, że postęp w sposobach pozyskiwania i produkcji żywności oraz metod jej przetwarzania, a co za tym idzie również sposobów odżywiania się ludzi, nie sprzyja zdrowiu. Tym samym, w poszukiwaniu tego upragnionego „lepszego jutra” odwołujemy się do praktyk z przeszłości.

Czym jest dieta paleo?

W 1985 roku dr S. Boyd Eatona, opracował teorię, w myśl której najlepiej dostosowaną do genetycznych uwarunkowań współczesnego człowieka jest dieta wzorująca się na sposobie odżywiania ludzi w epoce paleolitu.

„(…) najważniejszym uwarunkowaniem ludzkiej diety, które w ewolucyjnej skali czasu pojawiło się dosłownie przed chwilą, jest nieograniczony dostęp do jedzenia, charakteryzujący społeczeństwa współczesnych krajów uprzemysłowionych. Na to jesteśmy ewolucyjnie zupełnie nieprzygotowani, bo przez większość naszej historii rzadko udawało się nam najadać do syta”

– M. Konarzewski „Na początku był głód”

Na podstawie teorii Eatona, dr Loren Cordain opracował tzw. dietę paleo. Dieta ludzi pierwotnych, czyli właśnie dieta Paleo, wymaga cofnięcia się daleko „w tył” ludzkiej historii, bo aż do paleolitu, gdzie człowiek jadł to, co upolował, co złowił i znalazł lub zerwał z drzewa. Jak twierdzi autor diety, tak było przez ponad 2 miliony lat, więc ludzki organizm zdążył się przystosować do tego, by czerpać energię i siłę ze zdobytego w ten sposób pożywienia.

Na czym polega dieta paleo?

Co jadał czlowiek pierwotny?

Celem diety paleo jest jak największe zbliżenie jadłospisu współczesnego człowieka do jadłospisu człowieka pierwotnego. A czym żywilisię ludzie pierwotni? Badania wskazują, że ich największymi przysmakami były: obfity w kwasy tłuszczowe omega-3 mózg, bogate w zdrowe kwasy jednonienasycone szpik kostny i język oraz pełne witamin i mikroelementów podroby.

Oczywiście nie jest możliwe całkowite naśladownictwo ich diety. Wynika to głównie z faktu, iż produkty obecnie dostępne w sklepach, różnią się od tych, z którymi miał styczność człowiek pierwotny. Przykładowo, mięso obecnie dostępne w sklepie zawiera od 4 do 6 razy więcej tłuszczu, niż mięso dzikiej zwierzyny.

Można jednak zbliżyć menu do owej diety.

Co można jeść, a czego unikać w diecie paleo?

Podobnie jak w diecie dukana, podstawowym założeniem diety paleo, jest dostarczenie organizmowi jak najwięcej białka, przy jednoczesnej redukcji spożywanych węglowodanów.

Najlepszym źródłem białka jest chude mięso. Najważniejsze, by było to mięso nieprzetworzone, co oznacza iż takie produkty jak parówki czy mielonka, od momentu wprowadzenia diety paleo, przestają gościć w naszych lodówkach, a co najważniejsze, na naszych talerzach i w brzuchach.

Współcześnie najbliższe diecie pierwotnego człowieka jest mięso z dzika oraz owoce morza. Wymienione produkty składają się w ok. 80% z białka i 20% z tłuszczu. W przypadku produktów przetworzonych, proporcje te są odwrotne.

OrzechyOprócz mięsa, istotnym składnikiem diety Paleo są owoce i niezawierające skrobi warzywa.  Należy więc unikać kukurydzy, zielonego groszku, bobu, korzenia pietruszki, selera itp.

Poza tym, w umiarze dopuszczalne jest jedzenie ryb,  jajek i orzechów. Celem diety jest zbliżenie się do jadłospisu człowieka pierwotnego.  W paleolicie nie było  przecież sklepów, w których orzechy dostępne by były przez cały rok.  Były tylko w określonym sezonie. Jajka zaś znajdowane były sporadycznie, w małych ilościach.

Nie wystarczy zmiana nawyków żywieniowych

Oczywiście, podobnie jak w przypadku większości diet, tak i w diecie paleo,  celem uzyskania zgrabnej sylwetki, zmianie nawyków żywieniowych powinna towarzyszyć aktywność fizyczna. Ile ruchu powinniśmy  wprowadzić do naszej codzienności, by dorównać tężyzną fizyczna ludziom pierwotnym ? Opowiemy o tym wkrótce.

Co jeszcze, oprócz zmiany menu, potrzebne jest do skutecznego odchudzania przy pomocy diety paleo? Dowiesz się z artykułu: „W pogoni za zgrabną sylwetką…”

K. Nowotarska

Źródło:

M. Konarzewski, Na początku był głód, Warszawa 2005

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.