Dziecko, Odżywianie i dieta

Zasady żywienia dzieci wg dr n. med. Preeti Agrawal

Poznaj 9 podstawowych zasad zdrowego żywienia dzieci. Specjalista radzi.

Zdrowa żywność  dla dzieci

Zdrowe żywienie dzieci

W książce „Odkrywam Macierzyństwo – nowe wydanie, uzupełnione” umieściłam  przepisy potraw, które warto wykorzystać w żywieniu dziecka. Dokonując wyboru odpowiednich potraw uwzględniałam własne doświadczenia (jestem mamą trójki dzieci) oraz wskazówki kobiet, z którymi spotykam się na co dzień w swojej praktyce lekarskiej. Układając te proste przepisy, wykorzystałam wiedzę makrobiotyczną, mądrość ajurwedy, własne obserwacje oraz wskazówki wielu mam. Zestawiając produkty uwzględniłam warunki klimatyczne i nawyki żywieniowe panujące w Polsce.

Bardzo bym chciała, aby rodzice zdali sobie sprawę, że odpowiednio dobrana dieta ma istotny wpływ na zdrowie ich dzieci. 

9 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI

1. Przygotowując posiłki dla dzieci poniżej pierwszego roku życia nie używaj soli.

Sól wprowadzaj stopniowo – na początku w możliwie niewielkiej ilości. Większość produktów (zboża, warzywa strączkowe) zawiera pewne ilości naturalnej soli, zatem organizm dziecka nie potrzebuje jej więcej.

2. Unikaj powszechnie stosowanych olejów rafinowanych, margaryn oraz wszelkich smarowideł i przekąsek sporządzanych z utwardzonych olejów.

Najlepszym źródłem zdrowego tłuszczu dla naszego dziecka są: świeże masło, masło klarowane oraz oleje tłoczone na zimno.

3. Unikaj cukru rafinowanego, czekolady, cukierków.

Cukier zwiększa podatność na wszelkie stany zapalne (przeziębienie, katar, infekcje dróg moczowych itd.), powoduje próchnicę zębów, demineralizuje kości oraz jest przyczyną nadpobudliwości u dzieci. Z kolei czekolada zmniejsza przyswajanie wapnia, a także nadmiernie pobudza układ nerwowy u dzieci. Warto zrezygnować z takich słodkości na rzecz równie pysznych, a zdecydowanie zdrowych deserów, które każda mama może własnoręcznie przygotować w domu, np. ciasteczka owsiane.

4. Surowe owoce podawaj w ograniczonej ilości.

Najlepiej podawać 1-2 porcje dziennie zależnie od pory roku, zwłaszcza te, które rosną w danym kraju (unikać importowanych owoców cytrusowych, gdyż powodują alergie). W zimie owoce należy podawać w formie gotowanej i ciepłej.

5. Soki warzywne i owocowe podawaj w rozsądnych ilościach- latem częściej, zaś zimą zdecydowanie rzadziej.

Należy unikać soków z kartonu – zwykle są słodzone, ulepszane barwnikami i substancjami zapachowymi. Przesłodzone soki powodują wyraźne zmniejszenie łaknienia. Takie osłodzone napitki dostarczają dziecku niepotrzebnych, pustych kalorii, zamiast cennych składników odżywczych.

6. Jeżeli dziecko ma skłonność do alergii – unikaj potraw z dodatkiem białej mąki pszennej.

Biała mąka oraz sporządzone na jej bazie produkty zwiększają wytwarzanie śluzu i przez to alergia się nasila. Zamiast pszennej można zastosować mąkę z orkiszu (jest to stara odmiana zboża, która nie powoduje alergii). Tym bardziej, że chleb orkiszowy jest nie tylko zdrowy, ale i łatwy w przygotowaniu.

7. Przygotowując posiłki dla dziecka unikaj dodawania wegety oraz innych przypraw zawierających wzmacniacze zapachu i smaku oraz glutaminian sodu.

Sztuczne przyprawy niszczą kubki smakowe u dzieci, przez co przestają im smakować naturalne produkty – warzywa, kasze itd.

8. Do potraw stosuj naturalne zioła: majeranek, pietruszkę, koper, kurkumę, kolendrę, czy kminek.

9. Poproś rodzinę i przyjaciół, aby nie przynosili twojemu dziecku cukierków, czekolady, chipsów, paluszków oraz innych słodkości.

 

Zastosowanie się do powyższych zasad to podstawa zdrowego żywienia dzieci. Sprawdź, co jeszcze możesz robić by twoje dziecko nie było niejadkiem.

dr n. med. Preeti Agrawal

Dieta – klucz do zdrowia niemowląt i dzieci

 

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.