Dziecko, Odżywianie i dieta

Dieta – klucz do zdrowia niemowląt i dzieci

Dr n. med. Preeti Agrawal o tym, jak żywić dzieci.

Prawidłowe żywienieChoroby dziecięce, które kiedyś były rzadkością, stały się tak powszechne, że uznaliśmy je za normę. Rozmaite zaburzenia behawioralne, kłopoty ze słuchem i wymową, wady postawy, wzroku i zgryzu, próchnica, choroby przyzębia- to tylko przykłady z długiej listy dziecięcych dolegliwości. Niestety, coraz rzadziej zdajemy sobie sprawę z istoty i faktycznych powodów ich występowania.

Wpływ żywności na stan uzębienia

Ciekawe wnioski przynosi obszerna praca naukowa dr Westona Price’a, który przez wiele lat badał stan uzębienia starożytnych i współczesnych ludzi, i jego związek ze sposobem odżywiania się. Stwierdził, że wśród 1276 czaszek starożytnych Inków nie ma ani jednej, w której wystąpiły deformacje łuków zębowych.

Wnioski nasuwały się same:

ludzie, którzy żyją zgodnie z naturalnymi cyklami przyrody, cieszą się lepszym zdrowiem

Odżywiając się tradycyjnym pokarmem, w którym brak takich  „dobrodziejstw” jak cukier rafinowany, warzywa konserwowe i przetwory z białej mąki, można ustrzec się wielu cywilizacyjnych chorób.

Żywienie niemowląt w zgodzie z naturą

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że najlepszym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko matki. Stanowi ono idealną kompozycję składników o niezastąpionej wartości odżywczej. Pokarm matki zapewnia niemowlęciu doskonale zbilansowany posiłek, wzmacnia jego układ  odpornościowy i chroni młody organizm przed reakcjami alergicznymi. Pokarm matki ma także optymalną temperaturę. Zatem, karmienie piersią jest najbardziej ekonomicznym i najkorzystniejszym sposobem dostarczania pokarmu naszemu maleństwu.

Rozszerzanie diety niemowląt

Mleko matki to podstawa diety niemowląt

Do piątego miesiąca życia mleko matki całkowicie zaspokaja potrzeby żywieniowe dziecka.

Zapewnia mu wszystkie składniki (witaminy, mikro i makroelementy) potrzebne do prawidłowego rozwoju. Zgodnie z krajowymi i międzynarodowymi zaleceniami między piątym i szóstym miesiącem można wprowadzać stały pokarm. Jeżeli dziecko w pierwszych miesiącach życia było karmione wyłącznie piersią, stopniowe włączanie nowych produktów powinno być jedynie uzupełnieniem  dla matczynego mleka.

Prawidłowe żywienie dzieci skutkuje zdrowymi preferencjami w przyszłości

Wprowadzając pierwsze stałe pożywienie musimy pamiętać, że kształtujemy na trwałe  zmysły smakowe naszego dziecka. Wybór odpowiednich potraw i produktów z jakich są one sporządzone, ukształtuje jego preferencje kulinarne na długie lata.

Jeżeli przyzwyczaimy nasze pociechy do produktów ze słoików i kaszki w proszku, musimy mieć świadomość, że w przyszłości będą miały trudności z zaakceptowaniem naturalnie przyrządzonych potraw, gotowanych warzyw, czy choćby domowej zupy- takie potrawy będą im obce i przez to mało atrakcyjne. Normą będą dla nich „plastikowe papki”- ich barwa, smak a nawet zapach są im dobrze znane.

Dziecko, które od najmłodszych lat przyzwyczaja się do ostrych i słodkich smaków (chipsów, paluszków, czekolady, cukierków), takich smaków będzie oczekiwało także w codziennych posiłkach (typu śniadanie, obiad, kolacja). Nawyki żywieniowe wykształcone w tym najwcześniejszym okresie, będą nam towarzyszyć przez całe życie.

Warto o tym pamiętać! Właśnie dlatego wprowadzenie stałego pokarmu w sposób świadomy i odpowiedzialny ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia naszych dzieci.

dr n. med. Preeti Agrawal

Chcesz wiedzieć więcej o prawidłowym odżywianiu dzieci? Poznaj 9 zasad zdrowego żywienia dzieci oraz sposób na podanie dziecku posiłku, tak by nie wyrosło na niejadka

 

Naturalnie dbamy o malucha – Cz.II Kąpiel

Rozszerzanie diety niemowlęcia – zasady ogólne, tydzień 1-2

 

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.