Dziecko

Naturalnie dbamy o malucha – Cz. III Mycie włosów

Dlaczego piana szczypie w oczy, a mycie włosów jest nieprzyjemne?

Roześmiany bobas w wanience pełnej wody, otulony mieniącą się kolorami tęczy pianą, której sporo ma na włoskach, a wokół roześmiani rodzice puszczają bańki mydlane – taki obrazek widzimy często w reklamie. Tymczasem rzeczywistość bywa mniej kolorowa: jest wiele dzieci, które nie przepadają za kąpielą, a już zupełnie – za myciem włosów.

Przyczyna bywa prozaiczna, wystarczy bowiem, by dzidziuś raz zraził się do piany, która w trakcie mycia włosów często dostaje się do oka i szczypie wrażliwe oczy, by kąpiel przestała być dla niego atrakcją.

I nie ma co się dziwić. Większość środków do mycia włosów zawiera tensydy, które powodują podrażnienie oczu, objawiające się szczypaniem i łzawieniem – takich doznań szybko się nie zapomina. Wielu rodziców postanawia przezornie oszczędzić dzieciom cierpienia i decyduje się na zakup szamponów z formułą „nie powodującą łez”, jest to jednak tylko pozorne rozwiązanie problemu. Takie preparaty wzbogacone są substancjami „znieczulającymi” powierzchniowo, które przy długotrwałym stosowaniu mogą powodować podrażnienia spojówek.

Istnieje w sprzedaży spory wybór ekologicznych, certyfikowanych kosmetyków myjących dla niemowląt i małych dzieci, które nie szczypią w oczy i zawierają składniki naturalne. Takie preparaty najczęściej gorzej się pienią, nie powodują jednak skutków ubocznych. Jest także sporo prostych sposobów, by mycie delikatnych włosów malucha odbywało się bez obarczania go kontaktem z dużą ilością substancji chemicznych.

Oto kilka z nich:

ŻEL DO MYCIA WŁOSÓW

8-10 skorupek orzechów piorących Sapindus mukorossil gotujemy 5-10 minut w litrze wody. Przelewamy do pojemnika z dozownikiem. Środek ten sprawdza się także jako płyn czyszczący, np. do mycia łazienki. W takim przypadku warto dodać do niego kilka kropli olejku z drzewa herbacianego o właściwościach antybakteryjnych.

SZAMPON DO WŁOSÓW SUCHYCH, DELIKATNYCH

Mieszamy ze sobą: ½ szklanki naturalnego mydła w płynie, ½ szklanki wody, łyżeczkę oliwy z oliwek lub oleju ze słodkich migdałów i (ewentualnie) 2-3 krople naturalnego olejku eterycznego (może być lawendowy, rumiankowy lub nagietkowy). Przelewamy do butelki z dozownikiem lub butelki po zużytym szamponie.

ODŻYWKA WZMACNIAJĄCA

Przed umyciem skórę głowy i włosy dziecka nacieramy lekko podgrzanym w gorącej kąpieli wodnej

olejem kokosowym (ewentualnie: olejkiem z jojoby).

SZAMPON DO WSZYTSKICH TYPÓW WŁOSÓW

Potrzebujemy: cztery łyżki płatków mydlanych z naturalnego mydła (np. marsylskiego), wodę destylowaną i ewentualnie olejek eteryczny (np. uspokajający i wyciszający przed snem olejek lawendowy). Wodę zagotowujemy, odstawiamy do wystygnięcia na 10 minut. Ciągle mieszając dodajemy płatki mydlane, następnie olejek eteryczny. Przelewamy do butelki z dozownikiem lub butelki po zużytym szamponie.

NATURALNY SPOSÓB NA CIEMIENIUCHĘ

Ciemieniucha – czyli żółte, grube łuski, przypominające swym wyglądem tłusty łupież, to dość powszechna przypadłość niemowląt. Zjawisko to jest związane z dużą aktywnością gruczołów łojowych, której powodem mogą być hormony matki, krążące jeszcze pewien czas po porodzie w organizmie bobasa. Aby się pozbyć ciemieniuchy możemy:

  • godzinę przed planowaną kąpielą na główkę dziecka nałożyć pastę z sody (lub sody  i oliwy). Wcieramy delikatnie, w czasie kąpieli – spłukujemy, a następnie wyczesujemy główkę miękką szczotką,
  • posmarować główkę olejem kokosowym, sezamowym lub oliwą z oliwek, a następnie – umyć ją płatkami mydlanymi (z naturalnego mydła) rozcieńczonymi w wodzie,
  • sporządzić specjalny olejek: do oleju bazowego (najlepiej ze słodkich migdałów) dodajemy 1 kroplę jednego z naturalnych olejków eterycznych Do wyboru mamy: lawendowy, z kwiatów gorzkiej pomarańczy, różany lub rumiankowy. Taką oliwką masujemy główkę 1-2 razy dziennie,
  • „wzbogacić” niemowlęcy szampon, dodając do niego 1-2 krople olejku z drzewka herbacianego i po umyciu nim włosków dokładnie wyczesać główkę dziecka.

Wszystkie wyżej wymienione składniki są bezpieczne i naturalne, jednak miejmy na uwadze, iż naturalne olejki eteryczne mają bardzo silne działanie. Dlatego dzieciom ze skórą szczególnie wrażliwą warto zrobić wcześniej test alergiczny. W tym celu kilka kropli przygotowanego przez nas specyfiku nakładamy na przedramię dziecka. Na reakcję alergiczną (lub jej brak) czekamy około 48 godzin.

Miłej kąpieli!

K. Głowacka

Źródło:

doświadczenia własne autorki oraz www.dziecisawazne.pl/jak-zrobic-naturalne-kosmetyki-dla-dziecka/

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.