Dziecko

Świadome przygotowanie do poczęcia

Jak przygotować się do poczęcia radzi dr med. Preeti Agrawal.

Poczęcie dziecka – jak wybrać właściwy czas

Na początek warto  zadać  sobie klika pytań: dlaczego chcę mieć dziecko?

A właściwie – dlaczego chcemy mieć dziecko?

Świadoma ciąża

Czy chęć posiadania dziecka wynika z wewnętrznej potrzeby, czy może z presji społecznej, nacisków rodziny?

Czy w naszym życiu znajdzie się czas dla dziecka? Wiele kobiet mówi tak: skończyłam studia, znalazłam pracę, robię karierę- teraz czas na dziecko. Wtedy należy zastanowić się nad kilkoma sprawami : czy wyobrażam sobie swoje życie, kiedy dziecko już się urodzi? Czy znajdę czas wśród tylu obowiązków, aby się zatrzymać,  poświęcić się tylko dziecku? Jak pogodzę pracę z macierzyństwem?

Odżywianie przed ciążą

Kiedy już podejmiemy  decyzję, że chcemy mieć dziecko, warto zadbać o siebie. Przygotowanie do poczęcia powinno zacząć się od właściwej diety bo, paradoksalnie, żyjąc w czasach wielkiej obfitości, mamy żywność bardzo ubogą w rzeczywiście wartościowe substancje odżywcze. Przyjrzyjmy się sposobowi, w jaki się odżywiamy, przeanalizujmy naszą dietę. Spożywajmy jak najmniej wysoko przetworzonych artykułów, rafinowanej mąki, cukru, gotowych wyrobów naszpikowanych chemią i konserwantami. Jedzmy kasze, dobre tłuszcze, świeże warzywa i owoce.

Przygotowania do ciąży najlepiej zacząć jakieś pół roku wcześniej. Jeśli przyszła mama przez kilka lat  przyjmowała hormonalne środki antykoncepcyjne, powinna dodatkowo zadbać o suplementację swojej diety, bo w jej organizmie brakuje wielu ważnych pierwiastków.

Jak przygotować się do ciąży

Przygotowanie do poczęcia powinno odbywać się na wszystkich płaszczyznach naszego życia: fizycznej, emocjonalnej i duchowej. Zacznijmy od tej pierwszej. Porównałabym  nasze ciała do ogrodu. Co sprawia, że ziemia w niektórych ogrodach wydaje piękne, dorodne owoce? Czy wystarczy, że nie ma w niej pasożytów, grzybów i szkodników? Nie. Mądry ogrodnik wie, że najważniejsze jest, aby gleba była żyzna, bogata w minerały, odpowiednio odżywiona i pielęgnowana. W takiej ziemi rośliny właściwie rosną same: bujne, dorodne i zdrowe. Bardzo podobnie jest z naszymi ciałami.

Niestety uwierzyłyśmy w mit, że wystarczy przez kilka miesięcy łykać kwas foliowy, a nasze ciało będzie gotowe do dawania życia. Świadome powoływanie do życia nowego człowieka, umiejętność nieobarczania go swoimi lękami i problemami, ale dawanie mu poczucia bezpieczeństwa i bezwarunkowej miłości leży w naszym wspólnym w interesie.

Dr n.med. Preeti Agrawal

Polecamy:

Odkrywam macierzyństwo

„Odkrywam macierzyństwo”to już trzecie wydanie (poprawione i uzupełnione) książki autorstwa Preeti Agrawal.

„Odkrywam…”- to kompetentny przewodnik po kolejnychetapach: ciąży, porodu i połogu. Uzupełnieniem książki są przepisy zdrowych potraw dla ciężarnych, kobiet po porodzie oraz wskazówki dotyczące dokarmiania  noworodków. Książka, która początkowo była poradnikiem prowadzenia ciąży i porodu oraz pielęgnacji noworodka, w kolejnych wydaniach została wzbogacona o rozdziały dotyczące psychologicznych aspektów ciąży i porodu, diety i ćwiczeń fizycznych.

– Płyta CD Przygotowanie do porodu naturalnego poprzez wizualizacje”.

Nie ma w życiu kobiety bardziej magicznego doświadczenia niż poród. Niestety współPrzygotowanie do poroduczesna kobieta panicznie boi się porodu- kojarzy go z bólem, cierpieniem, niepewnością. Zalęknione, napięte ciało kobiety jest szczególnie narażone na bóle porodowe. Można to zmienić- ćwicząc swój umysł poprzez afirmacje i wizualizacje. Dzięki tym ćwiczeniom można oswoić lęk, pozbyć się obaw i fałszywych przesądów związanych z porodem. Słowem dać sobie szansę na przeżycie  pięknego porodu. Płyta może pomóc kobietom zrealizować marzenie  o łagodnym, harmonijnym i radosnym porodzie.

Więcej informacji na stronie: www.preetigin.pl

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.