Dziecko, Zdrowie

Sok z owoców czarnego bzu na kaszel i infekcje u dzieci oraz dorosłych

Czas późnego lata jest najlepszym na zbiór owoców czarnego bzu i przygotowanie soku, który stojąc na półeczce w spiżarni zawsze pomoże na kaszel i wszelkie infekcje. Polecam poświęcić jedno popołudnie, by lekarstwo wprost z koszyka natury zawsze było pod ręką.

Czarny bez zachwyca mnie swoją powszechnością jeżeli chodzi o to, że rośnie prawie wszędzie i każdy może sięgnąć po jego owoce, ale także i przede wszystkim ze względu na bogatą gamę wartości odżywczych i szerokie zastosowanie. Wiele osób jednak mija ten krzew, często nie zauważając jakie skarby w postaci swoich owoców nam oferuje. Warto zatem poczytać, zaznajomić się z naturalnymi metodami wspierania oraz wzmacniania organizmu i przygotować zapasy na jesienno-zimowy czas.

Na co pomaga czarny bez?

Wiele badań zostało przeprowadzonych nad działaniem i właściwościami czarnego bzu. Są one udokumentowane i opisują działanie tej rośliny jako przede wszystkim przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne. Czarny bez sprawdza się wspaniale podczas infekcji górnych dróg oddechowych oraz powszechnie występujących przeziębień, a także działa na wirusa grypy. Oprócz tego opóźnia starzenie się komórek naszego ciała, oczyszcza je z toksyn, również z metali ciężkich, a także obniża poziom cholesterolu (LDL) i triglcerydów we krwi. Więcej na temat czarnego bzu znajdziemy w naszym artykule pt.: Właściwości bzu czarnego, a teraz przechodzimy do soku z owoców tej wyjątkowej rośliny.

Jak zrobić sok z owoców czarnego bzu?

  1. Zbieramy dojrzałe owoce czarnego bzu, najlepiej w suchy dzień. Płuczemy je, a następnie oddzielamy kuleczki owocu od gałązek. Usuwamy także zielone kuleczki, te niedojrzałe. Jest to żmudna praca, ale zapewniam, że efekt zdrowotny soku wynagradza ten trud.
  2. Wkładamy owoce do garnka i zalewamy wodą, w proporcji na oko ok. pół garnka owoców dopełniamy wodą cały garnek.
  3. Po zagotowaniu, zmniejszamy ogień na minimum i tak pod przykryciem wolno gotujemy ok 1 godziny, mieszając co jakiś czas drewnianą łyżką.
  4. Następnie przecedzamy wywar i do powstałego soku dodajemy cukier (ja używam ekologicznego cukru trzcinowego).
  5. Ilość cukru jest bardzo indywidualna, gdyż są osoby, które lubią bardzo słodki sok oraz takie, które tylko chcą przełamać cierpki jego smak. Ja dodałam na ok. 4,5 litra powstałego soku 300g cukru. Po dodaniu cukru, zagotowujemy jeszcze raz.
  6. Przelewamy powstały sok do wyparzonych buteleczek lub słoiczków i odstawiamy do wystygnięcia.
  7. Po ostygnięciu pasteryzujemy zamknięte słoiczki ok 20 min. Odstawiamy do wystygnięcia. Po takim przygotowaniu soki mogą śmiało stać i czekać, aż sięgniemy po nie w potrzebnej chwili.

Czy sok z czarnego bzu można zrobić bez dodatku cukru?

Jak najbardziej! Taką właśnie wersję soku robi moja Mama i jest to znakomite rozwiązanie dla osób, które nie mogą lub po prostu nie lubią pić słodkich produktów. Taki sok z czarnego bzu bez cukru, który po zamknięciu w buteleczki jest zapasteryzowany, trzyma się tak samo dabrze jak jego słodzona wersja.

Dodatkowo podpowiem, iż sok z czarnego bzu bez dodatku cukru jest wspaniałym i jeszcze zdrowszym rozwiązaniem, gdyż można go bezpośrednio przed podaniem dosłodzić według uznania prawdziwym miodem. Wtedy efekt leczniczy przy zimowych infekcjach jest jeszcze lepszy.

Jak stosować i podawać sok z czarnego bzu?

Czarny bez podawany w postaci soku, czy też syropu, poddany wcześniej zabiegom pasteryzacji jest całkowicie bezpieczny dla orgnizmu i mogą go pić zarówno dzieci, jak i dorośli. Pasteryzacja pozbawia go niekorzystnego działania związków o nazwie sambunigryna i prunazyna, które, gdy nie poddamy czarnego bzu procesom przetwarzania, jak suszenie, czy obróbka termiczna, są toksyczne i mogą powodować biegunkę, słabość, czy wymioty.
Już w przypadku pierwszych objawów infekcji, czy przeziębienia polecam dodawać sok z czarnego bzu do herbaty, lekko osładzając miodem, jeżeli sok jest mało słodki lub w ogóle bez dodatku cukru. Szklanka takiej herbaty 3x dziennie pomaga stanąć na nogi nawet w najbardziej trudnych infekcjach.
Jeżeli mamy do czynienia z górnymi drogami oddechowymi i męczącym kaszlem, to można ilość zwiększyć, aż do poprawy stanu zdrowia.

W aptekach dostaniemy obecnie wiele produktów, które zawierają wyciąg z czarnego bzu, ale tak naprawdę żaden nie posiada takiego stężenia tego cennego owocu, jak własnej roboty sok lub syrop.

Życząc zdrowia i satysfakcji z domowych przetworów!

Barbara 4xMama

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.