Dziecko, Zdrowie

Właściwości bzu czarnego

Właściwości bzu czarnego są bogate i udokumentowane badaniami. Napary z kwiatów są używane przy przeziębieniach, gorączce, do leczenia różnego rodzaju nieżytów i stanów zapalnych dróg oddechowych oraz chorób reumatycznych.

SKŁAD I WŁAŚCIWOŚCI CZARNEGO BZU

Czarny bez wiosenną porą zachwyca swoim kwieciem i wspaniałym zapachem rozchodzącym się wokół krzewów. Oprócz bogactwa zapachu czarny bez obfituje w witaminy: A, C, B1, B2, B3, B6 oraz mikroelementy takie jak:  potas, wapń, sód, magnez, cynk, fosfor. Niewątpliwie zaskakuje swoim składem chemicznym, do którego należą również substancje aktywne jak: olejki eteryczne, flawonoidy, flawonole, antocyjany, garbniki, a także sambunigryna i prunazyna. Te dwie ostatnie, gdy nie poddamy czarnego bzu procesom przetwarzania, jak suszenie, czy obróbka termiczna, są toksyczne i mogą powodować biegunkę, słabość, czy wymioty.

DLACZEGO NIE NALEŻY SPOŻYWAĆ CZARNEGO BZU NA SUROWO?

Bo zawiera sambunigrynę i prunazynę o działaniu toksycznym. Należy przetworzyć termicznie lub wysuszyć.

BOGATE ZASTOSOWANIE BZU CZARNEGO

Z owoców zazwyczaj wykonuje się odwary używane do leczenia nerwobólów, migreny, biegunki, chorób reumatycznych, i neurologicznych, a dzięki ich własnościom odtruwającym także przy zaburzeniach przemiany materii. Wspaniale smakuje także napar – herbata z kwiatów czarnego bzu.

Kora z dwu i trzyletnich gałązek w medycynie ludowej była używana jako środek moczopędny, silniej działający niż kwiaty i owoce. Kwiaty bzu czarnego łącznie z rumiankiem są używane do zmniejszenia bólów menstruacyjnych. Niektórzy polecają w tym celu stosować mieszankę kwiatów bzu czarnego, rumianku i ruty zwyczajnej. Wyciągi z owoców mają także słabe działanie przeciwbólowe. Mogą być używane do przemywania jamy ustnej po usunięcia zęba i przy porażeniu nerwu twarzowego.

Zewnętrznie naparami z kwiatów przemywa się skórę przy zapaleniach skóry, wypryskach skórnych i oparzeniach, płucze jamę ustną i gardło przy stanach zapalnych oraz przemywa oczy przy zapaleniu spojówek.
Napary z kwiatów bzu czarnego przy przeziębieniach mają wielokrotnie silniejsze działanie, niż napary z lipy. Działają napotnie i przeciwwirusowo.

DZIAŁANIE BZU CZARNEGO NA ORGNIZM

Przeprowadzonych zostało wiele badań działania owoców czarnego bzu na orgnizm. Są one dobrze udokumentowane i przedstawiają, iż czarny bez ma działanie:

  • przeciwwirusowe, w tym na wirusa grypy i inne infekcje (także na wirusa HIV)
  • antybakteryjne, w tym na szczep Helicobacter pylori,
  • przeciwzapalne i immunomodelujące,
  • antyoksydacyjne (opóźniają starzenie się komórek organizmu),
  • przeciwbólowe,
  • obniżające poziom cholesterolu (LDL) i triglicerydów we krwi.

CZARNY BEZ DLA DZIECI MAŁYCH I DUŻYCH

Osobiście stosuję czarny bez w domu cały rok. Zarówno w postaci kwiatów (herbata z kwiatów czarnego bzu, nalewka z kwiatów czarnego bzu oraz syrop z kwiatów czarnego bzu), ale także przetworów  z owoców czarnego bzu, w tym syrop lub sok z owoców czarnego bzu. Jest to wspaniały dar natury do stosowania dla całej rodziny, w szczególności dla dzieci i to już od najmłodszych chwil. Herbatkę z kwiatów czarnego bzu, delikatnie rozcieńczoną daję już kilkumiesięcznemu dziecku. Czarny bez sprawdza się wspaniale przy kaszlu, infekcji wirusowej, ale także w przypadku cudownie pachnącej herbatki z kwiatów czarnego bzu i smakującej wyśmienicie, poprawia humor po ciężkim dniu.

Barbara 4xMama

 

Źródła pomocnicze:

http://farmaceuta-radzi.pl/owoce-bzu-czarnego-sklad-dzialanie-zastosowanie/#

 

Nalewka z kwiatu czarnego bzu

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.