Domowe przepisy, Zdrowie

Nalewka z kwiatu czarnego bzu

Pachnący kwiatem eliksir na przeziębienia. Nalewka z kwiatu czarnego bzu – dowiedz się jak ją przyrządzić.

Kwiat czarnego bzu

Czarny bez jest wspaniałym darem natury, który obdarza nas bogactwem nie tylko swoich owoców, ale także kwiatów. Sok z czarnego bzu jest znany i lubiany. Natomiast o tym, co można zrobić z kwiecia niewiele osób wie.

Jasnozłota, gęsta jak miód nalewka z kwiatu czarnego bzu zrobiona wiosną, jest eliksirem na jesienno-zimowe dni. Ma właściwości rozgrzewające. Pomaga w stanach przeziębienia, w szczególności ogólnego osłabienia. Łagodzi bóle gardła i szybko kuruje organizm podczas, gdy ten niedomaga. Jest też wspaniałym aperitifem.

Oto sposób przyrządzenia nalewki z kwiatu czarnego bzu.

Składniki:

30-50 kiści kwiatów czarnego bzu (zbiera się go na przełomie maja i czerwca, gdy kwiatki są w pełni rozwinięte, słodko pachnące, najlepiej po ok. 3 dniach bez deszczu)

2 l wody

2 kg cukru

4 cytryny (należy szczególnie uważać, aby użyć niepryskanych)

2 l spirytusu

nalewka z kwiatów bzu

Sposoby przygotowania:

I sposób: Wodę zagotować z cukrem. Wrzucić do niej wymyte dokładnie i pokrojone razem ze skórką cytryny. Pogotować kilka minut. Kwiaty zalać gorącym syropem. Zostawić na 5-7 dni. Uważać, gdy jest gorąco, bo mieszanka może skisnąć. Mieszać drewnianą łyżką raz dziennie. Przecedzić i połączyć delikatnie ze spirytusem. Rozlać do butelek, odstawić na 1 miesiąc. Zlewać znad osadu, aż do sklarowania. Można przefiltrować przez bibułkę, filtr do kawy lub gazę.

II sposób: Wodę zagotować z cukrem i wymytą dokładnie, pokrojoną cytryną ze skórką. Odstawić do całkowitego wystygnięcia. Zimnym syropem zalać kwiaty. Następnie postępować dokładnie tak samo, jak w sposobie I.

Nalewka z czarnego bzu jest bardzo mocnym trunkiem, ale też niezwykle skutecznym w wielu pospolitych dolegliwościach.

NA ZDROWIE!

Barbara

Właściwości bzu czarnego

Jak uprawiać lawendę? Co można z niej zrobić?

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.