Dziecko

Nawilżanie – Eko oliwka domowej roboty

Naturalnie dbamy o malucha – Cz. V – nawilżanie skóry.

Wystarczy rzucić okiem na drogeryjną półkę z kosmetykami dla najmłodszych, by jej widok wprawił nas w zakłopotanie.

Jest bardzo dużo rozmaitych specyfików w kuszących opakowaniach, a reklamy wcale nie pomagają nam w decyzjach zakupowych, bo dla ich producentów każdy produkt jest „najlepszy” i „niezbędny”.

Tymczasem w trudnym wyborze pomóc nam może… intuicja. Bo skoro na naszą skórę nie chcemy nakładać niczego, czego nie można by zjeść, to tym bardziej nie warto przeprowadzać kosmetycznych eksperymentów na delikatnej skórze małego dziecka. Nie warto też obciążać tak młodej skóry kontaktem z dużą ilością chemikaliów – to wcale nie jest konieczne. Tutaj doskonale sprawdza się zasada „im mniej, tym lepiej”.

Zamiast tuzina preparatów czasami wystarczy jeden – sprawdzony, a takim przykładem jest NATURALNA OLIWKA.

Eko-oliwka jest naprawdę uniwersalna i można ją używać:

  • bezpośrednio do kąpieli brzdąca (1 łyżka na wanienkę wody),
  • do nawilżenia ciała po kąpieli,
  • do masażu (odmierzoną porcję oliwki przed zaaplikowaniem na ciało dziecka należy wcześniej ogrzać w zagłębieniu dłoni).

Naturalna oliwka przyda się także… mamie. Świetnie nawilża i wygładza skórę i z powodzeniem może zastąpić wiele innych  preparatów – od mleczka do demakijażu, po balsam do ciała.

Oto podpowiedzi, jak zrobić oliwkę samodzielnie, w domowych warunkach.

Składniki:

  • organiczny olej bazowy
  • naturalny olejek eteryczny (np. z rumianku rzymskiego – łagodzi podrażnienia, uspokaja)
  • kapsułka witaminy E (nie jest niezbędna)

Nasza „bazą” może być na przykład olej sezamowy, z jojoby, morelowy czy z pestek winogron. Szczególnie polecany jest w takim przypadku olej ze słodkich migdałów. Jest on bardzo dobrym emolnientem i idealnie wygładza skórę. Zawiera kwas oleinowy, linolowy oraz witaminy:  A, B1, B2, B6, D i E i ma bardzo wysokie zdolności nawilżania skóry, szczególnie jeśli jest stosowany systematycznie.

Zamiast wspomnianych olejów dobrze sprawdza się także organiczna oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia (extra vergin). Możemy wypróbować także mix jakiś dwóch olejków (np. dobrze uzupełniają się oleje: migdałowy i morelowy), ale nie przesadzajmy z ich ilością.

Sposób przygotowania:

… jest niezwykle prosty. W szklanym słoiczku, a najlepiej – ciemnej buteleczce, mieszamy kilka łyżek organicznego oleju bazowego z kilkoma kroplami olejku eterycznego. Wstrząsamy i gotowe.  Wcześniej możemy dodać jeszcze wyciśniętą kapsułkę witaminy E, ale nie jest to konieczne.

Taki olejek możemy także wzbogacić o wybrany wyciąg ziołowy (np. łyżkę suszonych kwiatów nagietka, rumianku, róży czy melisy). Wówczas nasza mikstura wymaga zagotowania (wystarczy podgrzewanie na bardzo małym ogniu ok. 20 minut w zamkniętym słoiczku, w garnku z wodą), najlepiej przecedzić ją przez cienkie sitko lub gazę. Powinniśmy przechowywać ją w miejscu chłodnym, bez dostępu światła.

K. Głowacka

 

Naturalnie dbamy o malucha – Cz.II Kąpiel

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.