Domowe przepisy

Mało znane i pyszne ciasta na każdą okazję

Noworoczne propozycje ciast nieco lżejszych, ale jakże ciekawych i pysznych. Może ciasto na karnawał lub weekendową imprezę? Będzie idealne.

 Przepis na malinową chmurkę

Przepis na malinową chmurkę uwzględnia przygotowanie czterech warstw oraz ich złożenie. Na wstępie wykonujemy bezę. Do tego celu będą potrzebne cztery białka jajek, które należy ubić na sztywną pianę. Podczas tej czynności, stopniowo dodajemy po łyżce cukru (w sumie ok. 200 gramów). Koniec tego procesu należy zwieńczyć dodaniem dwóch łyżeczek mąki ziemniaczanej. Masa będzie gotowa, kiedy uzyska gładką konsystencję. Następnie, ubitą pianę z białek należy rozsmarować na spodzie formy. Dobry efekt uzyskamy, jeżeli posypiemy ją płatkami migdałowymi.

Formę wkładamy do piekarnika i przez ok. godzinę pieczemy w temperaturze 140 st. C. Drugi etap to spód ciasta. Powinien on mieć charakter kruchy. W misce należy ugnieść cztery żółtka jajek, 170 gramów mąki pszennej, ok. 130 gramów schłodzonego masła, trzy łyżki cukru pudru, płaską łyżeczkę proszku do pieczenia i 16 gramów cukru waniliowego. Po zagnieceniu wszystkich składników należy je schłodzić. W tym celu masę umieszczamy w lodówce na ok. pół godziny. Następnie, umieszczamy ją w natłuszczonej blasze na papierze do pieczenia oraz wykonujemy w cieście otwory. Na koniec, blachę wstawiamy do piekarnika i pieczemy w temperaturze 200 st. C. przez ok. kwadrans.

Trzeci krok to galaretka. Do jej stworzenia potrzebujemy 800 gramów malin i cztery galaretki w tym smaku oraz litr gorącej wody. Wykonanie tej warstwy ciasta malinowej chmurki jest niezwykle łatwe. Wystarczy przygotowane galaretki rozpuścić w wodzie i dodać owoce, a następnie odstawić do stężenia i schłodzenia. Czwarty etap to krem. Pół litra dobrze schłodzonej śmietanki kremówki 36% należy miksować wraz z cukrem pudrem (ok. trzy łyżki). W momencie, kiedy zauważymy gęstnienie, należy dodawać stopniowo mascarpone, ok. 250 gramów. Ubijamy do momentu doskonałego połączenia składników. Oddzielnie, rozpuszczamy dwie łyżki żelatyny w 50-ciu mililitrach wrzątku i dodajemy ok. dwie łyżki bitej śmietany i dobrze ubijamy.

Na końcu, wlewamy żelatynę do masy i mieszamy. Teraz, pozostał już tylko proces łączenia warstw. Zachowujemy kolejność od dołu: kruche ciasto, galaretka, krem i beza. Jeżeli chcesz przygotować ciasto malinowa chmurka, zajrzyj na stronę https://kulinarneprzeboje.pl/2018/03/30/malinowa-chmurka/, gdzie znajdziesz więcej szczegółów.

Ciasto śnieżny puch

O wiele łatwiejsze i szybsze w przygotowaniu, a równie smaczne, jest ciasto śnieżny puch. Jest to połączenie pysznego twarogu wielokrotnie mielonego z cytrynową galaretką. Na wstępie, należy podsmażyć wiórki kokosowe (60 gramów) wraz z cukrem (dwie łyżki). Smażymy na maśle, którego używamy ok. 30 gramów. Następnie, wykonujemy masę galaretkową. Gotowe dwie galaretki cytrynowe rozpuszczamy w pół litrze gorącej wody i odstawiamy do ostudzenia. Kolejnym krokiem jest powolne ubijanie śmietanki kremowej 36% (250 gramów) dodając trzy łyżki cukru pudru i opakowanie cukru waniliowego. Kiedy masa zaczyna sztywnieć, należy stopniowo, po łyżce dodawać twarogu i miksować z wykorzystaniem wolnych obrotów. Na koniec dodajemy galaretki i odstawiamy do stężenia. Blachę wykładamy herbatnikami, które zalewamy masą. Na koniec należy posypać ją podsmażonymi wiórkami i odstawić do lodówki.

Przepis na ciasto poduszkowiec

Pierwszym krokiem jest ubicie pięciu jajek z cukrem (180 gramów). Następnie, mąkę (220 gramów) wymieszaną z łyżeczką proszku do pieczenia z czterema łyżeczkami kakao, dodajemy do masy jajecznej. Wszystko mieszamy z wykorzystaniem wolnych obrotów miksera. Masę umieszczamy w natłuszczonej blasze. Następnie, pół kilograma masy serowej (wielokrotnie mielonej) miksujemy z budyniem waniliowym i cukrem (ok. 100 gramów). Masę umieszczamy w specjalnym pistolecie lub woreczku, w którym wycinamy niewielki otwór. Chodzi o to, by można było stopniowo dozować masę podczas wyciskania. Umieszczamy ją na wierzchu wcześniej ułożonej masy kakaowej w ten sposób, by stworzyć serową kratkę. Całość pieczemy przez ok. 40 minut w temperaturze 180 st. C.

 

Biszkopt najlepszy, bez proszku do pieczenia, zawsze wyjdzie – przepis

Genialna tarta z kremem czekoladowym i owocami

 

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.