Zdrowie

Ocet jabłkowy – właściwości lecznicze, przepis domowy.

Jak zrobić własny, domowy ocet jabłkowy? To bardzo proste! Podajemy przepis na ten leczniczy ocet, który jest bogatym źródłem potasu i stosowany w kuracjach domowych potrafi pomóc w wielu dolegliwościach. Do tego wspomaga skuteczne odchudzanie!

Polska słynie z sadownictwa i pysznych, różnych odmian jabłek. Do tego w rankingu produkcji soku z jabłek zajmuje drugie miejsce na świecie. Jest jednak jeszcze jeden produkt wykonywany z jabłek, który od wieków jest znany i stosowany w naszym kraju. Jest to ocet jabłkowy. Stosowany nie tylko w kuchni jako dodatek smakowy, ale przede wszystkim jako lekarstwo w wielu schorzeniach.

Czy ocet jabłkowy jest zdrowy?

Ocet jabłkowy jest jedynym z powszechnie znanych octów, który jest naprawdę zdrowy i można go śmiało spożywać. Tak, jak należy unikać octu winnego, czy białego octu destylowanego, spirytusowego, które zawierają kwas octowy, powodujący niszczenie krwinek czerwonych, anemię, a także zakłócającego procesy trawienne, powodując tym nieprawidłowe przyswajanie pokarmów, wrzody oraz marskość wątroby.

Tak ocet jabłkowy posiada zupełnie odmienne właściwości, bardzo korzystne dla organizmu człowieka. Do tego zawiera dużo łatwo przyswajalnych witamin i mikroelementów. Można go pić codziennie.

Jakie jest lecznicze działanie octu jabłkowego?

Ocet jabłkowy zawiera kwas jabłkowy, który łącząc się z zasadami i substancjami mineralnymi, tworzy glikogen. Ten natomiast pomaga uregulować w orgniźmie wiele funkcji, w szczególności wpływając korzystnie na stan naczyń krwionośnych i cykl menstruacyjny (reguluje go). Dodatkowo wpływa stymulująco na produkcję krwinek czerwonych.

Ocet jabłkowy jest bogatym źródłem potasu, który niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i hormonalnego, a także magazynowania w organiźmie innych związków takich jak: wapń, żelazo, magnez, chlor, czy krzem;

 

Na co pomaga ocet jabłkowy?

  • łagodzi stany zapalne po urazach (wcierany w chore miejsca, stosowany w postaci okładów),
  • łagodzi świąd (przy ospie wietrznej, ugryzieniach owadów),
  • leczy półpaśca (stosowany w postaci okładów na zaatakowny obszar ciała),
  • uśmierza ból i leczy skutki oprzeń skóry (zewnętrznie w postaci okładów),
  • zwęża żyły przy problemie z żylakami (przemywanie skóry w miejscach z żylakami oraz stosowanie wewnętrzne – picie wody z octem jabłkowym),
  • usuwa zgagę (pity rano na czczo razem z ciepłą wodą),
  • reguluje cykl menstruacyjny, w tym hamuje obfite miesiączki, krwotoki z nosa oraz leczy hemoroidy (pity codziennie – 2 łyżeczki w szklance ciepłej wody),
  • leczy bóle stawów wywołane ich stanem zapalnym (stosowany wewnętrznie przez okres ok. miesiąca),
  • dodatkowo ocet jabłkowy warto stosować także przy takich schorzeniach jak: ogólne osłabienie organizmu, reumatyzm, przeziębienia, bóle i zawroty głowy, angina, otyłość, czy nadciśnienie;
  • jest też pomocny i bardzo wzmacniający w okresie ciąży.

Ocet jabłkowy skutecznie odchudza!

Jeżeli ktoś zmaga się z nadmiarem tkanki tłuszczowej i próbuje schudnąć, to należy do swojego codziennego menu wprowadzić ocet jabłkowy. Ile należy go spożywać?

Kuracja odchudzająca z octem jabłkowym:

Przed każdym posiłkiem należy wypijać 1 szklankę przegotowanej wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego. Orgnizm będzie silniejszy, zdrowszy i piękniejszy dzięki tej kuracji.

Jak zrobić samemu domowy ocet jabłkowy? Sprawdź przepis!

Życząc zdrowia i uśmiechu na co dzień!

Barbara 4xMama

 

Źródła:

„Wybrałam zdrowie dla dziecka” Stefania Korżawska

„Ziołowe gotowanie” – Stefania Korżawska

„Droga do zdrowia” – Michał Tombak

 

Sok z owoców czarnego bzu na kaszel i infekcje u dzieci oraz dorosłych

Domowy mus jabłkowy – doskonały dodatek do ciast i deserów

Ocet jabłkowy – przepis jak zrobić.

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.